Święta na podhalu

Święta Bożego Narodzenia były jednymi z najważniejszych uroczystości dla górali. Wraz ze schyłkiem starego roku wiązali wielkie nadzieje na lepsze życie w nadchodzącym roku. Towarzyszyły także i obawy, dawniej życie w górach było ciężkie, strach przed różnymi nieszczęściami, głodem, nędzą, bywał na porządku dziennym. Starano się w te dni dochować wszelkich zwyczajów i wyrosłych z tradycji nakazów, by kolejny rok przeżyto w zdrowiu, szczęsciu, dostatku.
 

11 listopada

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Kościół w ten dzień wspomina św. Marcina z Tours, żołnierza, mnicha, biskupa, człowieka, który stał się jednym z symboli Kościoła pierwszych wieków. Całe życie oddał służbie bożej, sam nazywając się “żołnierzem Chrystusa”. Niczym apostoł podróżował po Europie głosząc Ewangelię i nawracając wielu pogan. Jest też jednym z prekursorów duchowości zakonnej na Zachodzie Europy. Św. Marcin ma wielki wkład w rozwoju chrześcijaństwa na Zachodzie i choć żył siedemnaście wieków temu, jego życie i postawa do dziś stanowią wzór naśladowania dla chrześcijan.

uroczystość wszystkich świętych

1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy osoby, które już zostały zbawione i są z Bogiem w Niebie. Różnie nazywane święto (“Wszystkich świętych”, “Święto zmarłych”) kieruje nasze myśli nie tylko ku czczonym przez Kościół, ale również zachęca do wspominania naszych najbliższych zmarłych.
 
 

TRADYCJE I ZWYCZAJE 1 I 2 LISTOPADA

Na Podhalu święta Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zawsze miały podwójny wymiar Pierwszy wynikał z obowiązków religii chrześcijańskiej, w tych dniach wierni uczestniczyli we mszy świętej, przyjmowali komunię i nawiedzali cmentarze, modląc się za zmarłych. 1 i 2 listopada miały również inny wymiar, będący odległym echem praktyk jeszcze przedchrześcijańskich, których pamięć przetrwała w zwyczajach i tradycji.

czytaj więcej...

Każdy wie, że patronem naszej parafii jest św. Antoni. Czy wiemy coś o tym sławnym franciszkaninu?

 Poznaj patrona naszej parafii
 

Warto przeczytać

 

"JEGO BRZEGI UKOCHANE" - interesujący reportaż o Ojcu Świętym Janie

Pawle II i jego pobycie w Brzegach. Artykuł pochodzi z tygodnika "Idziemy".

Plik w formacie PDF można pobrać TUTAJ.

 

 
                                     
 

"Kościół: chlebem życia dla przyszłych pokoleń" (Wizytator Robert Kisala,SVD)

************

"NAMAWIAM KAŻDEGO Z WAS, ABYŚCIE PRZYPOMNIELI SOBIE, NIEJAKO ODBYWAJĄC WEWNĘTRZNĄ PIEGRZYMKĘ, TĘ "PIERWSZĄ MIŁOŚC", KTÓRĄ PAN ROZPALIŁ SERCE KAŻDEGO W WAS, NIE PO TO, BY WYWOŁAC ODCZUCIE NOSTALGII, ALE BY TRWAC W RADOŚCI" (PAPIEŻ FRANCISZEK).

######################

SOLO DIOS BASTA - BÓG SAM WYSTARCZY (Św. TERESA z AVILA)

www.otwarteserce.com

Zapraszamy na stronę Ojca Wojciecha Drążka ze zgromadzenia Misjonarzy z Mariannhill, który gościł u nas w niedzielę 19 lutego.