NIEDZIELA PALMOWA 2018

NIEDZIELA PALMOWA

 

Ruchome święto, które przypada zawsze w niedzielę przed Wielkanocą. Jak podają wszystkie cztery ewangelie, na około tydzień przed zmartwychwstaniem Jezus przybył do Jeruzalem. Lud, widząc go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie tydzień przed Wielkanocą święci się w kościołach palmy. 

 

Tradycja ta obecna jest w Polsce już od średniowiecza. Palmy – jako że nie występują naturalnie w naszym klimacie – są zwykle przygotowywane z gałązek wierzby, niekiedy również z bukszpanu, borówki czy cisu. W kilku polskich miejscowościach odbywają się nawet coroczne konkursy, w których wybierane te najpiękniejsze i najbardziej okazałe palmy. Rekordowa „gałązka” powstała w Lipnicy Murowanej w woj. wielkopolskim w 2010 roku – ważyła ponad 200 kg i miała aż 34 metry wysokości. 

 

Zgodnie z katolicką tradycją w Wielką Sobotę palmy są palone, aby popiół z nich mógł zostać użyty w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku . Niedziela Palmowa, choć pełna radosnych barw, to w istocie poważne w swojej wymowie święto, które w Kościele rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu, czyli przygotowań do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. 

 

Z inicjatywy papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży. W niektórych kościołach na świecie, na przykład w Rosji czy na Filipinach, w Niedzielę Palmową na ulicach organizowane są inscenizacje przybycia Jezusa do Jerozolimy. W innych, mniej religijnych miejscach, przyjęły się jeszcze bardziej egzotyczne zwyczaje – w Finlandii na przykład dzieci przebierają się za czarownice i chodzą od drzwi do drzwi w poszukiwaniu smakołyków.

 

CZYTANIE MĘKI PAŃSKIEJ (rok B, wersja krótsza) :

 

SOBOTA: TADEK WOJTANEK (E), 

                  MICHAŁ DUTKA (I), 

                  ANDRZEJ STOKŁOSA (T)

                  ŁUKASZ MAJERCZYK (+); 

               : I CZYTANIE – OSKAR SIKORSKI; 

                 II CZYTANIE – MATEUSZ DUTKA.

 

RANO: MICHAŁ ZADORA (E), 

             KRZYSZTOF MĄKA (I), 

             ANDRZEJ KOBYLARCZYK (T)

             PRZEMEK BABIARZ (+).

           : I CZYTANIE – KRZYSZTOF CHOWANIEC; 

             II CZYTANIE – PAN ANDRZEJ BABIARZ.

 

SUMA: JAKUB PIETRZAK (E), 

             KAZIMIERZ WOJTANEK (I), 

             JANUSZ PIETRZAK (T)

             JAKUB BABIARZ (+).

           : I CZYTANIE – JAKUB BABIARZ; 

             II CZYTANIE - KRZYSZTOF BAFIA.

 

WIECZÓR: MICHAŁ ZUBEK (T), 

                   MATEUSZ KONDZIOŁKA (E), 

                   DAWID WOJTANEK (I)

                   MICHAŁ BABIARZ (+)

                 : I CZYTANIE: MATEUSZ KONDZIOŁKA; 

                   II CZYTANIE: MICHAŁ SKOWYRA.