"RÓŻANIEC DO GRANIC" W BRZEGACH

7 października mieszkańcy wsi Brzegi wzięli udział w akcji "Różaniec do granic". Zaangażowanie parafian było duże. Brzegowianie przyjęli gości przybyłych pod Tatry, zoorganizowali się w grupy, które po wspólnej modlitwie w kościele oraz innych punktach wioski, przemierzyli malowniczo usytuowaną miejscowość, odmawiając różaniec. Parafianie i goście zebrali się  pod krzyżem na Wzgórzu Fatimskim, by tam pod przewodnictwem księdza proboszcza prosić Matkę Boską w jej uroczystość o opiekę zarówno nad małą, jak i wielką ojczyzną.

Nasze tradycyjne jasełka

Zostały zakończone ponad plan wszystkie inwestycje i prace podjęte na Radzie Parafialnej w dniu 04 sierpnia i 13-go października 2013 r.

A więc:

1. Prace remontowo-konserwacyjne dachu i wieży kościoła: wymiana gontów, dwukrotne pokrycie środkami chemicznymi, sprawdzenie użyteczności odgromników.

2. Czyszczenie i konserwacja ogrodzenia kośc ioła jak i plebani, dwukrotne zabezpieczenie środkami konserwującymi.

3. Wymiana w prezbiterium kościoła siedliska starych i wąskich ławek, zastąpienie 15 stylowymi krzesłami  wykonanymi w Nowym Targu.

4. Czyszczenie i konserwacja płazów prezbiterium, retusz głównej ściany ołtarza i powrót na główne miejsce tabernakulum - Najświętszego Sakramentu.

5. Powiększenie chóru kościoła o zaplecze nad wejściem. Wymiana okna w wieży, ocieplenie całego pomieszczenia wełną mineralną oraz pianą uszczelniającą ściany wewnętrznej chóru. Czyszczenie i remont całego poddasza.

6. Wymiana  w całości oświetlenia na chórze, zastąpienie 10 lampami ledowymi oraz częściowa wymiana przewodów elektrycznych.

7. Cmentarz, zakończenie I-szej części prac budowlanych ogrodzenia, muru-oporowego cmentarza.

Inwestycje  i prace wykonane ponadplanowo:

1. Renowacja i nowe ramy obrazu Matki Bożej Niepokalanej, obramowanie Patrona naszej Parafii Św. Antoniego jak i Krzyża, który tworzy tryptyk prezbiterium ołtarza kościoła.

2.  Renowacja Tryptyku Dudy-Gracza, zabezpieczenie uszkodzeń wynikłych z wieloletnich przemieszczeń dzieła, nieodpowiedniego składowania oraz przechowywania,- obróbka  zabezpieczająca przed deformacją w nowe ramy i okucia.

3. Renowacja obrazów i nowe ramy Bł. W. Kadłubka oraz portretu Św. Jana Pawła II – artystki P. M. Kuklińskiej.

4. Ze względu na wielki koszt gruntownej renowacji, została dokonana tylko częściowa konserwacja obrazu Sw. Rodziny i Zwiastowania Pańskiego – najstarszych dzieł sztuki w naszym Kościele, pochodzące ze starej byłej kaplicy mieszczącej się w szkole Hrabiego Zamoyskiego.

5.  Zakup 3 obrazów w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach: Obraz Miłosierdzia Bożego, Św. Siostry Faustyny, Św .Jana Pawła II – utworzenie tryptyku i przebudowa bocznego ołtarza.

6. Podwójne  malowanie podłogi całego Kościoła, chóru i dzwonnicy, wyposażenie w nowe wykładziny wejścia i chóru.

7. Przebudowa plebani, powiększenie jadalni, wyposażenie w dwa 4 metrowe stoły wykonane w Nowym Targu i 24  krzesła, oraz zakup jednolitej porcelany stołowej na 40 osób.

8. Zakup 200 betonowych donic służących jako zabezpieczenie osuwającej się skarpy na placu plebani oraz powiększenie parkingu.

9. Wokół plebani i Kościoła została zmieniona flora, posadzono ponad 150 szlachetnych drzew i krzewów ozdobnych.

W związku z tym, DNIA 05.10 – W NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW. O GODZ.18.00, PLANUJE SIĘ ZWOŁANIE RADY PARAFIALNEJ. Prosimy Parafian o składanie u Radców nowych wniosków lub zastrzeżeń dotyczących funkcjonowania naszej Parafii oraz planowania inwestycji.

WSZYSTKIM PARAFIANOM GOŚCIOM  DOBRODZIEJOM A SZCZEGÓLNIE NASZYM SĄSIADOM KTÓRZY NA KAŻDE ZAWOŁANIE SPIESZĄ Z POMOCĄ - SKŁADAMY GORĄCE PODZIEKOWANIA ZA WSZELKI DAR SERCA  ZA OKAZANĄ POMOC I ZROZUMIENIE DZIĘKI KTÓRYM MOGLIŚMY ZREALIZOWAĆ TAK WIELE  ZAPLANOWANYCH PRAC W USAKRALNIENIU I UPIĘKSZENIU NASZEGO KOŚCIOŁA.

Wdzięczni                                                                                                                                                          Duszpasterze i Wierni !